جیب مهران مدیری مشاهده فرهنگ سینما

جیب: مهران مدیری مشاهده فرهنگ سینما فرهنگ و هنر سینما چهره های سینمایی

گت بلاگز اخبار بین الملل ۴ علت جهت شکست دوستی پوتین و ترامپ

در نگاه اول به نظر می‌رسید کرملین نیز مایل است در کنار آمریکای شمالی بایستد و هر دو کمپین‌های مبارزه با تروریست را گسترش داده و همکاری‌ها در حوزه امنیت خاورمیان

۴ علت جهت شکست دوستی پوتین و ترامپ

۴ علت جهت شکست دوستی پوتین و ترامپ

عبارات مهم : خارجی

در نگاه اول به نظر می رسید کرملین نیز مایل است در کنار آمریکای شمالی بایستد و هر دو کمپین های مبارزه با تروریست را گسترش داده و همکاری ها در حوزه امنیت خاورمیانه را زیاد کردن دهند. ولی سرکوب خصومت های دوجانبه میان این دو رقیب قدیمی جنگ سرد، ازآنچه آینده نگری می شد بسیار دشوارتر بود.

به گزارش فرارو، شاید امید به تنش زدایی با روسیه را بتوان جالب ترین موضع سیاست خارجی دولت تازه آمریکا در نظر گرفت.

۴ علت جهت شکست دوستی پوتین و ترامپ

در نگاه اول به نظر می رسید کرملین نیز مایل است در کنار آمریکای شمالی بایستد و هر دو کمپین های مبارزه با تروریست را گسترش داده و همکاری ها در حوزه امنیت خاورمیانه را زیاد کردن دهند.

اما سرکوب خصومت های دوجانبه میان این دو رقیب قدیمی جنگ سرد، ازآنچه آینده نگری می شد بسیار دشوارتر بود. در عرض دوازده ماه، تعریف و تمجیدهای صمیمانه میان ترامپ و مدیر جمهور روسیه “ولادیمیر پوتین” به سرعت از میان رفت و جای خود را به موجی از کلمات شدیداللحن داد که به وسیله تدابیر استراتژیک و جنگی حمایت می شدند.

در نگاه اول به نظر می‌رسید کرملین نیز مایل است در کنار آمریکای شمالی بایستد و هر دو کمپین‌های مبارزه با تروریست را گسترش داده و همکاری‌ها در حوزه امنیت خاورمیان

چه بر سرِ نظر دوستانه ترامپ با روسیه آمد و چگونه نقشه خوش بینانه جهت بازسازی روابط ناگهان به بدترین دوره روابط دوجانبه از وقت فروپاشی شوروی تبدیل شد؟

پوتین خواستار برابری هست، ترامپ خواستار برتری

یکی از موانع مهمی که بر سر مصالحه دو کشور وجود دارد، فقدان اهداف متقابل و درازمدت است.

یک سال پیش “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه راجع به اهداف سیاست خارجی کشورش براق سازی کرد. او تأکید داشت که رهبر روسیه از عادی سازی روابط با رقیب سابق خود استقبال می کند، ولی تنها درصورتی که در چارچوب “اصول برابری” باشد. پوتین و دیگر مقامات روسیه بارها تأکید کرده اند که مسکو خواهان پایه ای از برابری و “تعادل استراتژیک” هست. مقامات روسیه اصرار دارند که تنها در این صورت اصلاح روابط دوجانبه این دو قدرت هسته ای ممکن خواهد بود.

۴ علت جهت شکست دوستی پوتین و ترامپ

بنابراین مشکلِ ذاتی در مفهوم برقراری روابط دوستانه میان دو کشور، تناقض اجتناب ناپذیر با شعارهای جسورانه ترامپ مانند “اول آمریکا” و “آمریکا را دوباره عالی کن” می باشد. علی رغم مدیر جمهور آمریکا، پوتین هرگز طرفدار رشد زیاد عظمت آمریکا نبود و نیست.

پوتین جهت جلوگیری از دچار شدن روسیه به آینده شوروی، تلاش می کند جهانی بسازد که در آن کشورش قادر به مسابقه باقدرت تاکتیکی آمریکا باشد. از نظر پوتین کنوانسیون بین المللی فعلی تنها به نفع واشنگتن نیست، بلکه اساساً با درک او از جنگ و صلح ناسازگار است.

در نگاه اول به نظر می‌رسید کرملین نیز مایل است در کنار آمریکای شمالی بایستد و هر دو کمپین‌های مبارزه با تروریست را گسترش داده و همکاری‌ها در حوزه امنیت خاورمیان

روسیه به دنبال تضعیف توانایی های دفاع موشکی آمریکا است

پوتین بارها در دوران ریاست جمهوری خود تأکید کرد که از جانب برنامه دفاع موشکی در اروپای شرقی احساس خطر می کند، “زیرا همه می دانند اگر کشوری نسبت به دیگری در توسعه سیستم دفاع مشکی موفق تر باشد، از مزیت مهمی برخوردار است و ممکن است به پیش قدم شدن در استفاده از سلاح های هسته ای وسوسه شود.”

۴ علت جهت شکست دوستی پوتین و ترامپ

به عقیده پوتین گسترش سریع برنامه دفاع موشکی آمریکا “تعادل استراتژیک” در دنیا را برهم می زند و روسیه را وادار به مقابله به مثل می کند.

به این ترتیب جای تعجب نیست که مسکو از اقدام ترامپ جهت خنثی سازی پیشرفت هسته ای کره شمالی و استقرار سیستم دفاع منطقه ای در کره جنوبی انتقاد کرده هست. از نظر روسیه گسترش توانایی دفاع موشکی آمریکا کمکی به ایجاد تعادل استراتژیک میان ابرقدرت ها نمی کند و درنتیجه با “اصل برابری” در تضاد است.

پوتین در نوامبر ۲۰۱۶ خبر از ارتقای فن آوری های نظامی کشورش داد و گفت: “هر کاری که بتوانیم جهت حفظ تعادل استراتژیک انجام می دهیم. هرگونه تلاش جهت عوض کردن یا متوقف کردن این روند بسیار جدی و خطرناک قلمداد می شود.”

نقش برجسته کنگره و متحدان کلیدی در دیکته کردن سیاست خارجی

تغییر سریع رویکرد ترامپ در برابر پوتین تحت تأثیر عوامل دیگری نیز قرار داشت. “ویلیام کورتنی” عضو ارشد شرکت “RAND” و سفیر سابق گرجستان گفت: “کنگره و متحدان آمریکا تأثیر زیادی بر سیاست خارجی آمریکا داشتند.”

کورتنی توضیح داد زمانی که ترامپ در حال بررسی راه هایی جهت کم کردن تحریم های مرتبط با پرسشها اوکراین بود، بسیاری از قانون گذاران برجسته و رهبران خارجی به او فشار آوردند تا صرف نظر کند.

کورتنی گفت: “کنگره و به خصوص جان مک کین از طرف جمهوری خواهان و بخشی از حزب دموکرات به ترامپ هشدار دادند که این کار را نکند. در میان متحدان افرادی چون فرانسوا اولاند، آنگلا مرکل و ترزا می نیز از ترامپ درخواست کردند این ایده را رها کند. ترزا می یک روز قبل از نخستین تماس تلفنی ترامپ و پوتین در کاخ سفید بود.”

با توجه به سخنان ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی، احتمالاً پوتین از همتای آمریکایی خود انتظار خبرهای خوب راجع به لغو تحریم ها داشت. ولی زمانی که دولت ترامپ از برآوردن خواسته پوتین سرباز زد، مسکو به سرعت به حالت تهاجمی بازگشت.”

کورتنی توضیح داد: “از آن موقع تاکنون، هم کنگره و هم متحدان آمریکا به دنبال تأثیرگذاری زیاد بر تصمیمات سیاست خارجی آمریکا بوده اند. درگذشته تأثیر این دو در امور خارجه آمریکا کمتر بود.”

جلوه دادن آمریکا به عنوان دشمن استراتژی داخلی پوتین

همانند ترامپ، نگرش پوتین نیز نسبت به واشنگتن متأثر از طیف گسترده ی از فشارهای سیاست داخلی است.

پوتین از وقت به قدرت رسیدن در سال ۲۰۰۰، از آمریکا به عنوان ابزاری جهت جنبش حس ناسیونالیسم و منحرف کردن توجه مردم به عملکرد اقتصادی ضعیف استفاده کرده و در این کار موفق بوده هست. این روش که در دوران جنگ سرد نیز بکار می رفت، به انتشار تبلیغات ضد آمریکا در رسانه های دولتی و برانگیختن خشم مردم وابسته است.

به همین علت تمرکز سیاست های روسیه عمدتاً بر امور خارجی است و مردم کشور نیز در وهله اول به عملکرد مسکو در غلبه به ایالات متحده اهمیت می دهند تا پرسشها داخلی.

بااین وجود بعد از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، روسیه به طور موقت تبلیغات ضدآمریکایی را رها کرد؛ لیکن دو کشور بر روی طرح های دوجانبه همکاری کار می کردند. در آن دوره توجه رأی دهندگان روسی به پرسشها داخلی جلب شد که موجب کم کردن شدید محبوبیت “بوریس یلستین” و انتقال قدرت به پوتین شد. امروز دیگر بعید است که رهبر روسیه این اشتباه را تکرار کند.

واژه های کلیدی: خارجی | روسیه | سیاست | پوتین | آمریکا | آمریکایی | دولت ترامپ | ولادیمیر پوتین

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz