جیب مهران مدیری مشاهده فرهنگ سینما

جیب: مهران مدیری مشاهده فرهنگ سینما فرهنگ و هنر سینما چهره های سینمایی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی «دولت سایه» سعید جلیلی به کما رفته است؟

«دولت سایه»، برنامه تازه آقای هسته ای سابق جهت عرض اندام در سپهر سیاست بود تا جایی که با وجود مخالفت اصولگرایان او باز هم مسیر دلخواه خودش را پیش گرفت، ولی خامو

«دولت سایه» سعید جلیلی به کما رفته است؟

«دولت سایه» سعید جلیلی به کما رفته است؟

عبارات مهم : سیاست

«دولت سایه»، برنامه تازه آقای هسته ای سابق جهت عرض اندام در سپهر سیاست بود تا جایی که با وجود مخالفت اصولگرایان او باز هم مسیر دلخواه خودش را پیش گرفت، ولی خاموش شدن یکباره چراغ جلسات این دولت گویی حکایت از به اغما رفتن زودهنگام آن دارد.

«دولت سایه» سعید جلیلی به کما رفته است؟

یک بنر که روی آن نوشته شده است است« سلسله جلسات سایه تمدن اسلامی جهت تایید، تکمیل و تصحیح برنامه های دولت دوازدهم »، به بعد زمینه ثابت تصویر های سعید جلیلی بعد از انتخابات تبدیل شد تا مرد بازمانده و دورمانده از «قبیله اصولگرایان» و انتخابات ثابت کند، هنوز در صحنه سیاست امکان نقش آفرینی دارد.

گویی جلیلی اینبار قرارش را براین گذاشته بود تا در مسیری جدا از مسیر حرکت اصولگرایان فضا را جهت ورودش به انتخابات 1400 فراهم سازد و دولت سایه همان راهکاری که او جهت خود یافته بود. دولت در سایه ای که نه فقط کنایه اصلاح طلبان و دولتی ها را به همراه داشت که بعضی هم طیفان او در جریان اصولگرا را هم گلایمند و ناراضی کرده بود. جلیلی ولی با وجود مخالفت ها، جلسات دولت در سایه را تعطیل نکرد و تا چند ماه خبرهایی پی در پی از محتوای جلسات منتشر می شد.

«دولت سایه»، برنامه تازه آقای هسته ای سابق جهت عرض اندام در سپهر سیاست بود تا جایی که با وجود مخالفت اصولگرایان او باز هم مسیر دلخواه خودش را پیش گرفت، ولی خامو

اما دولت در سایه مدتی است که در حاشیه خبرها قرار گرفته و خبری از آن نیست، پشت پرده این سکوت و تعطیلی چیست؟

انتخابات 92؛ شروع ساز مخالف جلیلی جهت اصولگرایان

جلیلی که در روزهای حضورش در قامت یک دیپلمات هسته ای، تصویر یک دیپلمات آرام را از خود در ذهن هم طیفانش ثبت کرده بود با شروع شدن ماراتن انتخابات، به یکباره پرده از صورت خود برداشت.

«دولت سایه» سعید جلیلی به کما رفته است؟

به لطف صورت سازی های عجیب احمدی نژاد در دوران ریاستش، سعید جلیلی هم سال 92 وقت را جهت عرض اندام در کارزار انتخاباتی مناسب دید و علی رغم برنامه اصولگرایان وارد گود شد.

اصولگرایان که ائتلافی سه گانه متشکل از حداد عادل-محمدباقر قالیباف-علی اکبر ولایتی را جهت دست یافتن به صندلی پاستور چیده بودند، با یک گزینه خاص به نام سعید جلیلی رو به رو شدند، گزینه ای که با حمایت جبهه پایداری و آیت الله مصباحی یزدی خود را به ماراتن انتخابات 92 رساند.

«دولت سایه»، برنامه تازه آقای هسته ای سابق جهت عرض اندام در سپهر سیاست بود تا جایی که با وجود مخالفت اصولگرایان او باز هم مسیر دلخواه خودش را پیش گرفت، ولی خامو

جلیلی جهت رسیدن به خط آخر شیوه خاص خود را پیش گرفت. او که در دولت احمدی نژاد رشد یافته بود، علی رغم سایر کاندیداها مسیر تخریب احمدی نژاد را پیش نگرفت. او زیاد کمر همت به تخریب دیگر مردان اصولگرای حاضر در انتخابات -و صدالبته رقیب اصلیش یعنی حسن روحانی- پرداخت تا آنجا که مناظره ولایتی و جلیلی در سال 92 بر سر سیاست خارجی به چالشی اساسی میان این دو صورت برخواسته از اردوگاه اصولگرایی تبدیل شد.

البته انتخابات 92 نقطه آخر اختلاف های جلیلی با بدنه اصولگرایی نبود، چه آنکه با پا گرفتن جمنا جهت انتخابات 96، باز هم جلیلی بود که سازش را جهت نواختن اختلاف در خیمه اصولگرایان کوک کرد. همانطور که در همان روزهای شروع به کار جمنا گفته بود « قرار نیست “وحدت قبیلگی” باشد، قرار ما این است که “وحدت گفتمانی” باشد. »، در روزهای منتهی به انتخابات هم با نپذیرفتن ساز و کار جمنا، نشان داد که به گفته خودش، مخالف این رفتارهای قبیله گرایانه است.

او که گمان می کرد در انتخابات 96 هم می تواند نظر پایداری ها را به سوی خود جلب کند با دلخوری شرایط جمنا را نپذیرفت. در همان روزها یکی از کانال های منتسب به جلیلی در رابطه با جدایی او از جمنا نوشت:« جمنا طراحی شده است بود كه به بدنه حزب الله در جهت منافع قدرت طلبانه قبایل متفاوت اصولگرایی به اسم منافع مردم لگام بزند. علاوه بر مکانیزم معیوب و غیرشرعی جمنا، علت مهم عدم پذیرش جلیلی، تعهدگیری جمنا مبنی بر گزینش کادر دولت آینده به وسیله این گروه بوده هست. در نتیجه این نامزد که سومین رای در رای گیری اولیه بدنه جمنا داشته است را به بهانه های واهی کنار می گذارند چون قائل به سهم دهی به قبایل قدرت نبوده است!»

«دولت سایه» سعید جلیلی به کما رفته است؟

اما آخر کارها بر وفق مراد جلیلی و یارانش پیش نرفت و او در روزهای باقیمانده به انتخابات پرچم سفید را به نشانه تسلیم اوج برد. هرچند او در بیانیه انصرافش از کاندیدای خاصی حمایت نکرد ولی حضور اشخاص نزدیک به جلیلی در ستاد رئیسی همه واقعیت را برملا ساخت. در واقع جلیلی تلاش کرد تا با این گردش لحظه آخری بقای سیاسی خود را تضمین کند.

دولت سایه؛ تلاش جلیلی جهت زنده ماندن سیاسی

طومار انتخاباتی اصولگرایان در سال 96 همچون انتخابات 92 با شکست در برابر شیخ حسن روحانی بسته شد، ولی سعید جلیلی بنا نداشت که به آسانی از سیاست خداحافظی کند.

دولت سایه، برنامه تازه آقای هسته ای سابق جهت عرض اندام در سیاست بود تا جایی که با وجود مخالفت اصولگرایان او باز هم مسیر دلخواه خودش را پیش گرفت.

«بحث دولت در سایه از طرف هیچ کسی جز آقای سعید جلیلی مطرح نشد. من در هیچ جمع اصولگرایی نشنیدم که چنین چیزی شکل گرفته یا اجرایی شده است باشد و اطلاعی ندارم که حتی طرحی جهت آن در نظر گرفته شده است باشد.» این گفته حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی موتلفه تنها تصویر العمل اصولگرایان نسبت به این اقدام سیاسی جلیلی نبود چه آنکه باهنر هم انتقاد تند و تیزی دولت سایه، وارد کرده بود:« من نظرم این است که بدون وجود حزب چارچوب دار این کار عبث است و معنا ندارد. هنگامی که ضوابط حزب وجود نداشته باشد، افراد به هیچ تعهدی پایبند نیستند و مورد نیاز نیست که پایبند باشند.»

جلیلی بدون گوشه چشمی به ا انتقادهای هم مسلک هایش، سلسله نشست هایی که از آغازین روزهای بعد از انتخابات 96 کلید زده بود را پی گرفت. وزارتخانه های جهادکشاورزی، اقتصاد،شهرسازی،صنعت، ارتباطات،نفت و تعاون دولت دوازدهم، هفت وزارتخانه ای بودند که در ماه های بعد از انتخابات در نشست هایی تحت عنوان دولت سایه با ریاست جلیلی و اشخاص دولت سابق مورد بررسی قرار گرفتند.

اما این نشست ها بعد از آنکه از سوی اشخاص اصولگرا و حتی رسانه هایشان مورد توجه قرار نگرفتند، از مسیر خود خارج و زیاد به انتقادهایی یک جانبه محدود شدند. گشتی کوتاه در گروه های تلگرامی نزدیک به سعید جلیلی حکایت از آن دارد که برنامه انتقاد از دولت که در پوسته دولت سایه پیچیده شده است بود تا جلیلی را در عرصه سیاست زنده نگه دارد، به کما رفته است.

در واقع این دیپلمات هسته ای برآمده از دولت مهروزی بعد از آنکه راه یافتن به پاستور برایش میسر نشد، با رمز واژه دولت سایه آنهم -با وجود انتقادهای اصولگرایان- تلاش کرد تا خود را در سیاست نزده نگه دارد، رمز واژه ای که گویا فعلا جهت او دستاوردی نداشته است.

نامه نیوز

واژه های کلیدی: سیاست | سیاسی | برنامه | انتخابات | انتخابات 96 | اصولگرایان | احمدی نژاد | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz